Lfajtk:
Frz:

|
Az idszmtst megelz idkbl szrmazik, Hollandibl. Megjelensben gynyr, mde tesetesebb, mint a tbbi melegvr, ami azrt van, mert hidegvr ltl szrmazik. Fogatlnak s htaslnak is szvesen hasznljk. Fogatban elssorban azrt, mert nagyon jl mutat, ugyanakkor cirkuszokban is sokszor tallkozhatunk vele. A tenysztsi cl, egy harcil kitenysztse volt. A Frz l nagy hatssal volt a Dales s a Fell pni kialakulsban.
A legnagyobb hatssal a Frz l kialakulsra hrom fajta volt. A legnagyob hatssal az Erdei l volt, mely tulajdonppen az alapllomny lehetett. Ez keresztezdtt a Spanyol lval, melytl testalkata vltozott meg fleg. Ugyanakkor nmi Berber vonal is kerlt a keresztezsbe. A XX. szzad elejre a fajta majdnem kihalt. Az els mnesknyvet feltehetleg 1879-ben hoztk ltre. |
A feje kedves benyomst kelt, flei kicsik. A nyak hossz, szpen velt, a srny s farok a legtbb esetben hossz s gndr. Lapockja ers, meredek, a mar nem kifejezett. A farok mlyen tztt. Lbvgeken bokaszr tallhat. Patja kemny.
Marmagassga 155-160 cm, szne a fekete.
Hannoveri:
 |
Eredete a XVIII. szzadra nylik vissza, melegvr fajta. Nmetorszg, Hannover lova. A fajta tenysztse egybknt mr a XVI. szzadban kezddtt el. Meg kell emltennk II. Gyrgyt, aki a cellei mnest alaptotta meg. A Hannoveri fajta alapllomnya Holsteini mnek voltak. Helyi kanckat kereszteztek Holsteini mnekkel.
A tenyszcl egy sokoldal mezgazdasgi l volt, de ksbb telivrt hasznltaka tenysztsben, hogy nemestsk a fajtt. |
Majd a tenyszcl megvltozott, a mezgazdsgi l utn tvltottak a sportl kialaktsra, gy Trakehneni s Angol telivr vonalat adtak a fajthoz. Az Angol telivr hats gyorsabb tette a Hannoverit, a Trakehneni pedig az letert adta.
Nagy eredmnyek bizonytjk a tenyszcl elrst. Kivllan teljestenek djlovaglsban s djugratsban egyarnt. J vrmrsklet, ers s j mozgs l. Feje szraz, egyenes profil, kzpmagasan illesztett. Nyaka hossz, hta kiss elremlyedt, fara jl fejlett. Lapockja hossz, mellkasa mly, zletei szrazak s tisztk.
Marmagassga kb. 170 cm, minden sznben megtallhat, htaslnak hasznostjk.
|

|
Angol telivr:
 |
Ez a fajta, mely jellegt tekintve egy melegvr l, a XVII-XVIII. Szzadban alakult ki az Egyeslt Kirlysgban, Angliban. A vilg leggyorsabb, legrtkesebb fajtja. Szmos fajta kialakulsban, keresztezsben jtszott szerepet. Fknt a sportltenysztsben jtszott nagy szerepet. Nagy szerepe van a lversenyzsben is.
A kiindul llomnyt a Galloway adta. Ezen kvl mg kt fajta jtszott nagy szerepet az Angol telivr kialakulsban. Ez a Spanyol l, s Arab l, mely temperamentumot, minsget rktett, s egszsget. |
Az Angol telivrt tartjk a legnemesebb fajtnak. Magyarorszgon az angol telivr meghonostsa Szchenyi Istvn s Wesselnyi Mikls nevhez fzdik.
Erre a fajtra jellemz, hogy az egyb lfajtk azonos testrszeivel sszehasonltva hosszabbak. Btor, m egyes egyedek nehz termszetek, idegrendszerk kiss tlfesztett. Feje szraz, mar hossz, izmos, kiemelked, lapockja hossz, ers, dlt, jl izmolt. Elegns nyak, trt nyer vgtaugrst tesz lehetv. Mellkasa mly, gyka feszes, vgtagjai jl inaltak, hosszak, finomak. Gyorsak, mely a htuls hossz lbaknak ksznhet.Marmagassga 150-170 cm kztt van. Szrkrmrete 20 cm krl van.
Sznei: Brmilyen szn, kivve a tarkt. Jellemz szne a pej, srga, fekete, szrke. |

|
Htaslnak alkalmazzk, illetve fknt a lversenyek vgett tartjk. Kt ves telivrekkel mr versenyeznek. A vilg legelterjedtebb kultrfajtjnak tartjk szmon.
Arab telivr:
 |
A legrgibb kultrfajtk egyike, s a legfontosabb alaptja a vilg lfajtinak. Hatalmas szerepe volt az Angol telivr kialakulsban. Ezt a fajtt mg idszmtsunk eltt tenysztettk ki. Az Arab-flsziget a hazja. Mennyire idszmtsunk eltti? Bizonytkok vannak arra, hogy mintegy idszmtsunk eltt 2000 vvel ltezett ez az arab jelleg, igen kzkedvelt fajta. |
A VII. szzadban kezdett elterjedni szerte a vilgon. Mozgkony, kitart, szvs s ignytelen. Szvesen hasznltk hadszatban is. Magyarorszgra is ez id tjt kerlt ide a fajta. 1789-ben alaptottk meg Magyarorszg leghresebb Arab lovat tenyszt mnest. Bbolnn. A leghresebb arab mnes El Zahraa volt, ahonnan szvesen importltak szak-Amerikba is arab lovakat. 1967-ben alakult meg a World Arabien Horse Organisation (Arabl-tenysztk Szvetsge). Magyarorszgi tenysztszervezete pedig az Arabl-tenysztk Magyarorszgi Egyeslete, Bbolna.
Az egyik legszebb lfajta (br mindenkinek ms az zlse, gy mindenki mst gondol errl), mely ugyanakkor hibtlan lfajta. Figyelmetekbe ajnlom a kvetkez pr sszehasonltsokat:
Ms fajtk 18 bordval, 6 gykcsigolyval, 18 farokcsigolyval rendelkezik. Az Arab fajtnak 17-5-16. Btor, s nemes. Faroktzse magas. Feje lehet csukafej, kicsi, szles tarkval s |

|
homlokkal, elvkonyod pofval. Szemei nagyok, szlesen lk, flei aprk, orrnylsa tg, srnye s a farka selymes. A farok sohasem nyrt. Nyaka karcs, hossz. Hta s gyka rvid. A far egyenes, sztvr izomzat. Lapockk kevss dltek. velt bordk jellemzik, mly mellkassal, lapos lbtvel s rvid lbszrakkal. Vgtagjai aclosak, ritkasg a csontkinvs. Kemny, j alak, ellenll patk, melyek kicsik, szilrd szerkezetek. Mozgsa kecses, knnyed, trt nyer.
 |
147-155 cm magas. Szalaggal elrheti a 165 cm-t is. vmrete 173-180 cm, szrkrmrete 17,5-19 cm. Brmilyen sznben elfordul, kivve a tarkt. De legelterjedtebb sznei a szrke, pej, srga s a fekete.
Ezt az intelligens, szeld s knnyen kezelhet fajtt htaslnak hasznostjk. |
Andalz:
 |
Hazja: Spanyolorszg, Andalzia
Andalz, avagy Andalziai. Az Andalz fajta Spanyolorszgbl, Jerez vrosbl szrmazik. Ez a fajta az egyik a hrom fajta kzl, mely a legnagyobb hatst gyakorolta a vilg ltenysztsre. A msik kett az Arab s a Berber. A fajta tbb mint valszn, hogy idszmtsunk eltti, illetve a jgkorszak eltti idkbl szrmazik. A fajta a berber s az arab l hatsra alakult ki, de ebben a helyi fajtk is kzrejtszdhattak. |
Eurpa kedvenc lovnak tartottk szmon, s erszeretettel hasznltk a lovasiskolkban. Ez a spanyol l nagyon sok fajta kialakulsban jtszott szerepet, tbbek kztt az amerikai fajtk egy rsze is belle szrmazik.
A tenyszts kzpontja Jerez de la Frontera, Sevilla s Cordoba. Az Andalz Tenyszt Szvetsg 1912-ben alakult. Ha minden igaz, az Andalz l a Tarpn, Sorraia s a Berber fajtkbl alakult ki. Ami a legrdekesebb, hogy az Andalzt elfogadjk a Lusitano fajtjban, de ezt visszafele nem. rdekes.
Nemes megjelens, szeret menni, br nem mondhatni gyors lnak. A feje nemes jelleget mutat, kiss kosfej jelleg. A srnye s a farka gyakran hullmos, s meglehetsen ds, hossz. A fajra jellemz az ers csnk, kivl csontozat, szablyos patk, a rvid, izmos jl velt nyak s az ers, szles vlltjk s a lapocka, mely kevsb dlt a telivrnl. |

|
Kzpnagy termet l, viszonylag alacsony, szemek mandulaformjak, homlok szles s lapos. Fara meglehetsen lejts.
Bottal mrt marmagassga 157-160 cm, vmrete 180-185 cm, szrkrmrete 19-20 cm.
Sznei a szrke, pej, ritkn sttpej s stt mjsrga. Rgen akadt tarka is az Andalzok kztt.
Htaslnak hasznostjk. Gyorsan tanul, megbzhat s j szndk. A spanyolokra jellemz temperamentumossg is meglelhet bennk. Akcis mozgs. Kivl a magasiskolai djlovagl feladatokra.
A fajta az egsz vilgon kedvelt a mai napig.
Shagya Arab:
 |
A Shagya arab, Magyarorszg fajtinak egyike. Ezt a fajtt nagy becsben tartjk mind a magyarok, mind a klfldiek. Kivl htasl, hres a minsgrl. Arab jelleg s a XIX. szzadbl szrmazik. Sokan sszetvesztik a Shagya arabot az Arab telivrrel. Pedig azrt van klnbsg. Nzztek csak:
A tenyszts clja eredetileg egy katonmn ltrehozsa. A Bbolnai Mnest 1789-ben alaptottk. 1816 utn a tenysztsi elrsok megkomolyodtak a Shagya-val szemben, meghatroztk a tenyszclt, miszerint a kanckat csak keleti vr mnek fedezhetik. |
gy a fajta magas arab vrhnyaddal rendelkezik. gy termszetesen a fajta kialakulsban a legnagyobb szerepet az Arab l kapta, errl is kapta a nevt (Arab). Az Arab L Tenysztinek Szvetsge 1972-ben alakult. A fajtt nll fajtaknt csak 1978-ban ismertk el. Egybknt, hogy visszatrjk a fajta kialakulsra, hrom fajtt kell az Arab telivren kvl megemltennk, amelyek hozzjrultak a Shagya Arab fajthoz. Ez a spanyol, a magyar, s az angol telivr. A Shagya, az Shagya Arab fajtnak az alapt mnnek a neve. Ezrt lett Shagya Arab. Bbolnra 1836-ban rkezett Szribl, 160 cm-es, szrke mn volt.
Tmegesebb mint az Arab telivrek, a marja is kifejzettebb, s a lapockja is dltebb. A fej gynyr, bartsgos s elkel, szles homlokkal, kifejez szemekkel. A flek kicsik, a nyak magasan illesztett, nem tl hossz. A ht kzphossz, olykor rvid, az gyk tkletes. A far terjedelmes, a hts vgtagok szablyosak, az zletek szrazok, a patk szablyosak. A faroktzs magasan helyezkedik el. Energikus, gyors, vgtja kerek.
Marmagassga 160 cm krli, szrkrmrete 19-20 cm. Brmilyen sznben elfordul, de a leggyakoribb a szrke, pej s a fekete. |

|
Htaslnak kivl, de fogatlnak, kocsilnak is alkalmas. Tallkozhatunk a fajtval djugratsokon s djlovaglsokon is. lnk vrmrseklt, de szeld s tanulkony.
Gidrn:
 |
Magyarorszgi Mezhegyesi Mntelepen tenysztettk ki 1816-ban, az Arabian fajta egyik egyedvel (Siglavy Gidran). 1817-ben ez a gesztenyepej/pej szn csdr 6 csikt nemzett arabian, turkish, transylvanian, Spanish-Naples fajta kanckkal. Ksbb ezek a csikk Mezhegyesre kerltek, s ott a fajta alapti lettek. 1820-ban a spanish-naples kancnak csikja szletett, 2. Gidran, s lett a fajta alaptja. 1855-ig a Gidran fajta anyallatai 33%arabian, 22% transilvanian, 16%spanish, 16%nonius, 6%hungarian natives s 6% gidran kanck voltak.
Aztn megjelent az angol telivr s 1893-ban 3 genercin keresztl |
hasznltk a fajta "utlagos" fejlesztsre.
Shagya Arabian csdrkkel mgtovbb fejlesztettk a fajtt. Az "eredmny" a fajta msik tpusa lett, amely kivl vgta s ugrkpessgekkel rendelkezett. A modern Gidran fajta tehettsges lovaglsban s driving- ban (lovaskocsiknl); tovbb klnsen ismertek az atltikai kpessgeikrl, jl kiegyenslyozott vrmrskletkrl s izmos testfelptskrl.
Gidran fajta kitnik a FEI kzbeni fegyelmvel, ahol a fajtk gyorsasgt, kitartst/llkpessgt, reflexeit, s btorsgt nzik. Mrete: 15,3-17 marok lehet magasggig. Kittelek a fajthoz tartozshoz: 4 genercira visszamenleg igazoland a l seinek szrmazsa (csak gesztenyepej/pej szn, melegvr, Arabian, Anglo- Arabian fajta lehet), ezenkvl a minimlis mrete 15,2 marok.
Veszlyeztetett fajta, az egsz vilgon kevesebb mint 200 egyede van!
A GIDRN FAJTA KIZRLAG CSAK SRGA SZNBEN LTEZIK. Az a l, amelyiknek az sei kztt tallhat olyan, amelyik fajtatiszta gidrn, mg nem lesz gidrn fajtj.
A gidrn fajtban a srgtl eltr brmely szn kizr ok. | |

|
|